Facebook Nové Hamry

Historie

Lyžarské středisko Klepáčov se nachází ve stejnojmenné vesnici na pokraji Hrubého Jeseníku asi 18 km od okresního města Šumperk. Jeho nadmořská výška je mezi 740 až 850 m n. m.

Ve vesnici je dřevěný roubený kostelík sv. Jana Nepomuckého z roku 1783. Obcí protéká Klepáčovský potok.

V roce 1975 byl v Klepáčove postaven první kotvičkový vlek provozovaný TJ. Během dalších let byly vystavěny další dva kotvičkové vleky a délka základního svahu prodloužena na 530 m. V roce 1988 byl vybudován nový vlek BVL. Postupně byly kotvičkové vleky nahrazeny vleky TLV a EPV. Nyní je v provozu pět vleků na třech sjezdovkách.

V roce 2003 bylo ve středisku vybudováno zařízení pro výrobu technického sněhu.

Na základě podpory z dotačního titulu MMR byla v roce 2006 ve středisku vybudována nová vícefunkční budova. V budově je kromě technického zázemí pro personál a pro údržbu vleků a zasněžování také pokladna, veřejné toalety, občerstvení (nápoje, potraviny) a půjčovna lyžařského vybavení se servisem. Budova se nachází přímo u hlavní červené sjezdovky.

Pro běžkare jsou na blízkém sedle Skřítek pripraveny upravené běžecké okruhy trate „Buď Fit!“ ruzných náročností (jeden okruh protíná lyžařský svah). Skřítek je také výchozím a cílovým bodem pri přechodu hlavního hřebene Hrubého Jeseníku. Informace o udržování běžeckých stop naleznete zde. Údržbu běžeckých tras zajišťuje Jeseníky-sdružení cestvoního ruchu.